Yunan tanrısı Hermes, kanazilasyonda bulundu

REUTERS

Bulgaristan’ın güneybatısında yer alan antik şehir Heraclea Sintica’da kazı yapan arkeologlar mermer bir heykel bulduklarını açıkladı.

Çok iyi korunmuş olduğu belirlenen heykelin Antik Yunan tanrılarından Hermes’i tasvir ettiği belirtildi.

Bugünkü Bulgaristan’ın, Yunanistan sınırına yakın bir yerindeki Heraclea Sintica, Makedonya Kralı II. Filip tarafından MÖ 356 ila MÖ 339’da kurulmuştu.

Depremin ardından kanalizasyona yerleştirildi

Bilim insanları MS 4. yüzyıl sonlarındaki bir deprem yüzünden şehrin büyük ölçüde yıkıldığını söylüyor. Doğal afetin ardından hızla çöküşe geçen Heraclea Sintica, MS 500 civarinda tamamen terk edilmişti.

Yeni kazıları yürüten ekip yaklaşık 2 metre boyundaki heykelin, depremin ardından kanalizasyona yerleştirilerek toprakla kaplanması sayesinde çok iyi korunduğunu düşünüyor.

“Çok iyi durumda”

Çalışmaya liderlik eden Lyudmil Vagalinski, “Başı korunmuş, çok iyi durumda. Ellerinde birkaç kırık var” diyor. Arkeolog heykelin, Antik Yunanlılara ait bir eserin Romalılar tarafından yapılan bir kopyası olduğunu ekliyor.

Arkeologlar, Roma İmparatorluğu’nda Hıristiyanlığın resmi din olmasından sonra bile Heraclea Sintica halkının heykeli korumaya çalışmış olabilir.

“Eski inanışların reddi”

Öte yandan heykelin kanalizasyona konması, eski inanışların sembolik bir reddi olarak da yorumlanabilir.

Arkeologlar, mermer heykelin hem Heraclea Sintica’da hem de Bulgaristan’da bulunan en iyi durumdaki antik dönem heykellerinden biri olduğunu tahmin ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir